fbpx

Mans ķermenis gaidību laikā

Ar nelielu pauzi gaidu otro mazuli. Maniem bērniem būs divu gadu starpība. Šobrīd esmu otrās grūtniecības sestajā mēnesī un lai gan ikdienā cenšos būt aktīva, daudz kustēties, gan arī apmeklēt treniņus, jūtu, kā mans ķermenis sagurst. Nogurums iestājas ātrāk, parādās sāpes sēžas muskulī un plecos. Jūtu stīvumu. Ticu, ka varu ko lietas labā darīt, tāpēc vērsos pie zinoša speciālista – fizioterapeita, lai saņemtu vērtīgus padomus.

Tuvojoties trešajam trimestrim, pēc garām pastaigām sajutu velkošas sāpes augšstilbos un iegurnī. Ko iesākt?

Garas pastaigas svaigā gaisā ir mans prieks un iedvesma, bet ik dienas, mērojot vismaz 10 000 soļu dienā, sāku izjust velkošas sāpes muguras lejas daļā un augšstibos. Devos noskaidrot iemeslus un risinājumu pie fizioterapeites.

Veselības centru apvienība (VCA) ir viena no lielākajām privātās veselības aprūpes poliklīniku apvienībām Latvijā. Medicīnas pakalpojumus sniedz augsti kvalificēti speciālisti un nodrošina kvalitatīvu un pieejamu veselības aprūpi ģimenei draudzīgā iestādē. Un poliklīniku izvietojums Rīgā ir ērts un pārdomāts, tieši tāpēc es izvēlējos doties uz sev ērtāko VCA poliklīniku “Aura” Nīcgales ielā, Rīgā. 

Veselības centru apvienība (VCA) ir viens no lielākajiem privātās veselības aprūpes uzņēmumiem Latvijā. VCA poliklīnika piedāvā medicīnas pakalpojumus Rīgā un lielākajās reģionu pilsētās

Prieks, ka atradu īstenu savas jomas speciālisti un entuziasti – VCA Aura fizioterapeiti Gerdu, kura strādā tieši ar grūtniecēm. Viņa man palīdzēja izprast pareizākos vingrojumus un visas ar grūtniecību saistītās ķermeņa izmaiņas.

Kāpēc apmeklēt fizioterapeitu? Kam un kādos gadījumos tas ir nepieciešams?

Fizioterapeitu vajadzētu apmeklēt, uzsākot vingrošanu, ja grūtniece iepriekš nav aktīvi nodarbojusies ar sportu. Pirms vingrošanas uzsākšanas būtu nepieciešams pakonsultēties ar fizioterapeitu, lai noskaidrotu, ko vajadzētu un ko nevajadzētu darīt. Jo kā mēs zinām, fizioterapija neapstājas kabinetā, arī mājās ir jāstrādā.

Abās grūtniecībās mana lielākā aizrautība ir garās pastaigas un spēka treniņi. Tieši ar stiepšanos sanāk paslinkot… Foto autore @Liganakts

Vai vispār vajag fizioterapeita iesaisti?

Jā, tas ir jādara, jo grūtniecības laiks ķermenim ir izaicinošs periods. Vingrošana palīdz atvieglot gan laiku, kad iznēsājam bērniņu, gan trešo trimestri, kad ķermenim paliek arvien grūtāk, kā arī dzemdību periodu un svarīgo pecdzemdību periodu. Vingrošana atvieglo visus šos periodus, palīdz ķermenim iznēsāt bērniņu. Un pašu dzemdību laikā vajag lielu spēku un izturību, lai spētu piedzemdēt. 

Kad uzsākt vingrošanu grūtiecības laikā?

Ja māmiņa pirms tam bijusi fiziski aktīva un nodarbojusies ar vingrošanu, to var darīt ar pirmo trimestri, bet ar mazāku intensitāti, ļaujot ķermenim pierast pie slodzes lēnāk, ar pauzēm, dažādojot vingrinājumus. Aktīvāk var sākt vingrot otrajā trimestrī, bet trešajā trimestrī atkal palēnināt tempu un samazināt slodzi. 

Katru dienu dodos aktīvā pastaigā, apmeklēju treniņus. Ko vēl varētu darīt? 

Fizioterapeite iesaka dažādot fiziskās aktivitātes. Staigāšana ir ļoti laba, pirmkārt, jo tas ir labs kardiotreniņš, otrkārt – nostiprinās muguras daļa, iegurnis un kājas, fiziski kļūstam spēcīgākas, un enerģija dienas laikā ir lielāka. Pasaules Veselības organizācija (PVO) ir noteikusi pieaugušiem cilvēkiem vismaz 130-150 minūtes nedēļā būt aktīviem, kas attiecas arī uz grūtniecēm. 

Kas ir pulsa kontrole?

Veicot fiziskas aktivitātes, ir jāseko līdzi savai sirdsdarbībai. To var darīt, izmantojot pulsometru vai viedpulksteni. Ja pulsometra nav, varam atrast kakla artēriju vai turēt vidējos pirkstus pie apakšdelma, rādītājpirksta pusē. Uzspiežot un sajūtot pulsu, jākaita 15 sekundes, pulsa sitienu skaitu sareizinot ar 4. Gaidību laikā ieteicamais pulss vingrojumu laikā ir līdz 140 sitieniem minūtē. Ja sasniedzam šādu rādītāju, tad nevajadzētu to turēt ilgāk par 20 minūtēm.

Vai jāņem kaut kas vērā, uzsākot aktīvu staigāšanu?

Svarīgi ir ērti apavi, kas nerada noberzumus nepalielina tūsku un nespiež. Protams, pirms garām pastaigām ir arī jāiesildās – lēnām jāiekustina ķermenis, beigās pastiepjoties, bet ievērojot, lai nav pārstiepšanās.

Neaizrauties ar stiepšanos!

No Gerdas uzzināju interesantu faktu: “Lai sievietes ķermenis sagatavotos dzemdībām, organisms izstrādā hormonus, kas mīkstina skrimšļaudus, saites un visas stabilizējošās struktūras. Pirms vingrošanas vai pastaigām, iesaku nestiepties ilgstoši, lai nepārstieptu struktūras un neradītu nestabilitātes locītavās. Pareizi stiepties ir lēni un uz izelpu. Atceries, ka ieelpa ir caur degunu, izelpa – caur muti. Un ieklausies savās sajūtās – ja stipri sāp, nevajag ilgstoši turēt konkrēto pozu. 10 sekundes paturam pozīciju un atbrīvojam.”

Vai ir nozīme arī tam, kā mēs guļam?

Fizioterapeite norāda: “Protams, jo konkrētā pozā guļam ilgstoši. Un ja guļam ilgstoši neērtā pozā, tas var izraisīt sāpes, kam ir nozīme. Gulēšanas pozu var mainīt. Piemēram, grūtniecības laikā aktuāli ir pakaviņi, jo uz tā var atbalstīt kāju un nelauž muguru.”

Ko darīt, ja pēc garākām pastaigām ir velkoša sajūta muskuļos?

Pēc ilgstošas staigāšanas var saspringt, piemēram, bumbierveida muskulis augšstilbos, uz kura uzspiežot un sperot soli, izstarojas sāpes. Bet ar to nav jāsadzīvo! Var mēģināt muskuli pastiept, teipot, var imantot mobilitātes vingrojumus, masāžu un pašmasāžu. 

Kā izskatās pašmasāža?

Lai veiktu pašmasāžu, var izmantot speciālu bumbiņu, sāpīgajā vietā ar to vienkārši pamasējot. Speciālas masāžas bumbiņas var iegādāties ortopēdiskajos veikalos vai internetveikalos. Vislabāk to darīt guļus pozīcijā, jo tad muskulis ir atslābis pilnībā, turpretī, stāvot kājās, tas darbojas kā stabilizētājs.

Kas ir muskuļa stabilizēšana?

Viekāršiem vārdiem runājot, tā ir vingrošana, kad ar pareiziem vingrojumiem nostiprinām vajadzīgās un aktuālās muskuļu grupas grūtniecības laikā, kas ir rumpja muskulatūras grupa, iegurņa muskulatūras grupa un kājas. Un ir svarīgi sākotnēji konsultēties ar fizioterapeitu, izejot cauri vingrojumiem, lai tos pareizi varētu atkārtot mājās.

Vai ir kādi “sarkanie karogi”, kad grūtniecei nevajadzētu daudz staigāt?

Parasti to norāda ginekologs, ja ir dzemdes noslīdēšana vai nepareiza mazuļa guļa. Noteikti konsultējies ar ginekologu, uzsākot treniņus un papildus slodzi ķermenim.

Ko fizioterapeite novēl jaunajām māmiņām gaidību laikā?

Neaizmirst par sevi, jo mēs esam skaistas un stipras, un lai mēs būtu stipras, mēs nedrīkstam aizmirst, ka mums jābūt fiziski aktīvām. Jārūpējas par sevi, jāvingro un jāsagaida brīnišķīgais brīdis veselīgām un spēcīgām!

Paldies VCA poliklīnikas Aura fiioterapeitei Gerdai par vingrinājumu ierādīšanu un padziļinātu to nozīmes izskaidrošanu. Jau izpildot dažus vingrinājumus, velkošā sajūta vairs nav tik izteikta, un es ar prieku un vieglu soli dodos baudīt ziedošo skaistumu visapkārt!

Piesaki savu fizioterapeita vai cita speciālista vizīti https://www.vca.lv/visi-pakalpojumi-vca/bernu-un-grutniecu-veseliba/grutniecu-veseliba.html?utm_source=banner&utm_medium=cpc&utm_campaign=bernu-un-grutniecu-veseliba&utm_content=bernu-un-grutniecu-veseliba

Lai skaistas, mierpilnas un vieglas gaidības! Parūpējies par sevi! Foto @Liganakts

Raksts tapis sadarbībā ar VCA. Tajā ir iekļauta reklāma.

@kristine_beit

Kā jūtas Tavs ķermenis gaidību laikā? Vai vajadzētu apmeklēt fizioterapeitu?👀 Tuvojoties trešajam trimestrim, pēc garām pastaigām sajutu velkošas sāpes augšstilbos un iegurnī.🥴

Devos uz @vca_poliklinika “Aura” noskaidrot iemeslus un risinājumu pie sertificētas fizioterapeites Gerdas. Viņa norādīja, ka tieši vingrošana un pašmasāža var atvieglot grūtniecības periodu. Arī dzemdību laikā vajag lielu spēku un izturību, lai spētu bērniņu piedzemdēt. Stiprināsimies!

Es katru dienu dodos aktīvā pastaigā, piedalos savā izaicinājumā #kustiesvairākjūtieslabāk un arī apmeklēju treniņus. Vai man sadzīvot ar sāpēm? Noteikti nē!

Kā es noskaidroju, lai atvieglotu sāpes un velkošo sajūtu muskuļos man var palīdzēt:
✅Regulāra stiepšanās;
✅teipošana;
✅var izmantot mobilitātes vingrojumus, masāžu un pašmasāžu;
✅ūdens procedūras.

Fizioterapeite arī ierādīja konkrētus vingrinājumus, kurus atkārtot mājās, jo kā mēs visi zinām - fizioterapeija nebeidzas fizioterapeita kabinetā!

Mīļās, topošās māmiņas - neaizmirstam par sevi! Mēs esam skaistas un stipras, un lai mēs būtu stipras, mēs nedrīkstam aizmirst, ka mums jābūt fiziski aktīvām. Jārūpējas par sevi, jāvingro un jāsagaida brīnišķīgais brīdis veselīgām un spēcīgām!

Paldies VCA poliklīnikas Aura fizioterapeitei Gerdai par vingrinājumu ierādīšanu un padziļinātu to nozīmes izskaidrošanu. VCA poliklīnikas ir ērti pieejamas visā Rīgā un tajās ir plašs klāsts arī topošajām māmiņām.

Kā jūtas Tavs ķermenis? Vai esi atradusi iespēju sev palīdzēt atvieglot šo gaidību posmu?

#vcapoliklīnikas #apmaksātasadarbība #gaidības #grūtniecība #trešaistrimestris #otraistrimestris #fizioterapija #fizioterapeits #veselība #sports #gaidotmazuli #vcaaura
...

152 8

Nosvinēt to, ka manas krūtis ir atkal tikai manas un skaistu zīdīšanas noslēgšanu! Cik simboliski, bet svarīgi - ar jaunu apakšveļu. Ar skaistu, sievišķīgu, saturīgu, ērtu un NE barošanas!!!

Ak, man nav ne kripatiņas kauna par to runāt, jo pēc gandrīz diviem gadiem, lielākoties tomēr sporta krūšturī, jo tā vienkārši bija ērtāk, es tā izbaudu atkal mežģīnes, maigumu un smalkumu. Es tā izbaudu sevi, savu ķermeni un savas krūtis. Nekad nedomāju, ka tā jutīšos un ka tā priecāšos par šo brīdi.
Nepārprotiet, es no sirds izbaudīju mūsu piena ceļu, bet lai cik skaists un vērtīgs tas bija, es arī no tā noguru. Tagad uz mirkli man ir atelpa, lai jau drīz sagatavotos nākamajam cēlienam. :)

Mīļās sievietes! Sviniet sevi! Ieprieciniet sevi! Apbalvojiet sevi un mazos lielos dzīves notikumus.

Mana izvēle @changelingerie_latvia Es baudu brīdi no ieiešanas veikalā, kur zinoši un laipni konsultanti patiesi strādā, lai palīdzētu, līdz tam, cik ērta un kvalitatīva ir veļa! 🤍

🤍Skaisti mani redz @livasloka
🤍Veļa @changelingerie_latvia

#changelingerielatvia #reklāma
#zīdīšanasnoslēgšana #zīdīšana #krūtis #barošana #sievietesievietei #atkalespati
...

466 8

Mīlestība ir darbības vārds 🤍

🤍 Mirkļus tvēra @livasloka
🤍Vide @mammaspasaule
...

625 17
  • Piesakies jaunumiem

    Jaunākais no bloga