10 padomi, kā sakrāt sapnim #finanšuveselība ar Swedbank
Šogad mans augusts paiet finanšu veselības zīmē – es kopā ar Swedbank organizēju finanšu izaicinājumu #sakrājsapnim. Ir pagājusi vairāk nekā puse no izaicinājuma laika, un es vēlos dalīties savās atziņās, ko esmu guvusi, lai arī Tu varētu sakrāt savam sapnim!
Piedalies izaicinājumā arī Tu! Lai piedalītos izlozē par balvām, dalies vismaz 1 reizi storijos vai ierakstā par to, kā Tu ietaupi. Atzīmē mani un @swedbanklatvia, lai redzam. Pievieno #Finanšuveselība #Sakrājsapnim
Atziņas apkopoju no tā, ko piedzīvoju pati, īpaši pēc bezmaksas finanšu konsultācijas ar Swedbank eksperti Līgu, kā arī sarunas ar Swedbank pārstāvi Karīnu Kulbergu, kura vada populāro podkāstu “Finanšu veselība”, un citu izaicinājuma dalībnieku pieredzēm.
1. Sāc tagad, nevis tikai domā par to
Sapņi kļūst par realitāti tikai tad, kad mēs sākam rīkoties. Swedbank ikgadējais finanšu izaicinājums ir kā finanšu gavēnis, kas mudina uzsākt ceļu uz finansiālu stabilitāti, pat ja Tev pašam sākotnēji trūkst motivācijas. Šis ir brīdis sākt krāt! Pievienoties izaicinājumā var arī tad, ja nokavēji tā sākumu!
2. Uzstādi skaidru mērķi
Nav nekā labāka par mērķa vizualizēšanu. Kā būtu, ja savu krājkontu Tu nosauktu par “drošības spilvenu” vai “ceļojuma fondu”? Man šo saprast gan konceptuāli, gan tīri tehniski palīdzēja bezmaksas finanšu konsultācija pie Swedbank ekspertes Līgas (piesakies uz savu konsultāciju šeit) – ar viņu kopā izveidojām skaidru mērķi, ko redzēt acu priekšā. Ar skaidru plānu ir daudz vieglāk sakrāt.
3. Seko līdzi izdevumiem
Lai arī mēs bieži koncentrējamies uz to, kā nopelnīt vairāk, ir būtiski sekot līdzi tam, kur tērējam naudu. Kad es sāku analizēt savus izdevumus, sākumā man nepatika tas, ko ieraudzīju. Tomēr šis solis ir kritiski svarīgs, lai varētu pieņemt pārdomātākus lēmumus par tēriņiem. Otro reizi dzīvē ir sajūta, ka esmu iekāpusi īstā pieaugušā kurpēs, kuras vēl nedaudz nav ērtas, bet ir laiks. Es gribu pārvaldīt savas finanses!
4. Pieraksti ietaupījumus
Šeit palīgā nāks mūsu veidotais finanšu veselības kalendārs, ko arī pati cītīgi aizpildu visu augustu. Kad jūties tā, ka varētu iegādāties ko nevajadzīgu, pieraksti, cik Tu šodien ietaupīji, izvairoties no emocionāla pirkuma. Dienas, nedēļas un visbeidzot arī mēneša beigās summē visu, ko esi ietaupījusi. Šī summa pēc tam var kļūt par pamatu tam, ko katru mēnesi vari atlikt savam krājkontam.
Tas ir arī veids, kā izbaudīt taupīšanu, jo, es būšu godīga, man nav gandarījuma par nenopirktu kafiju vai citu emocionālu pirkumu… līdz es to neredzu kā ietaupītu summu savu acu priekšā.
5. Izmanto to, kas Tev jau ir
Vēl viens lielisks veids, kā ietaupīt, un ko visbiežāk min citi izaicinājuma dalībnieki, ir izmantot to, kas Tev jau ir pieejams. Dzert krāna ūdeni tā vietā, lai pirktu pudelēs; mājās gatavota kafija un uzkodas, ko paņemt līdzi. Šīs mazās lietas uzkrāj lielus līdzekļus laika gaitā.
6. Kopā ar citiem ir vieglāk
Lai arī individuāls progress ir svarīgs, kopā ar citiem savus mērķus sasniegt ir daudz vieglāk. Piemēram, izrunājot savus mērķus un izaicinājumus ar vīru (kurš mūsu ģimenē ir lielāks taupītājs nekā es), vīrs ir sācis man palīdzēt, no rīta pagatavojot man brokastis, un es paņemu ēdienu līdzi no mājām, tā vietā, lai nopirktu kaut ko ātru un dārgu veikalā. Zinu, ka man kā mazu bērnu mammai rīti ir vājais punkts, un varu saņemt atbalstu no līdzcilvēkiem, lai tie nerezultētos nevajadzīgos pirkumos.
Un vēl, protams, iesaistoties Swedbank finanšu izaicinājumā, varēsi smelties iedvesmu arī no citiem dalībniekiem. Nenovērtē to par zemu!
7. Saliec groziņu, bet nogaidi pirms veic pašu pirkumu
Kad iepērcies internetā, ieturi pauzi starp pirkuma nokomplektēšanu un maksāšanu. Noteikti nepērc neko naktīs vai, piemēram, piektdienas vakaros, kad esi nogurusi no darba dienas – tas ir brīdis, kad mēs esam visvājākie pret impulsu pirkumiem. Izej pastaigāties vai palasi grāmatu, un tad skaties, vai tiešām to vajag.
8. Noapaļo pirkumus un ieliec naudu krājrīkā
Swedbank piedāvā iespēju noapaļot pirkumus un pārpalikumu ieskaitīt krājkontā. Tas ir vienkāršs un nesāpīgs veids, kā palielināt uzkrājumus. Krājrīku pat var paslēpt no acīm, lai nerastos kārdinājums izņemt no tā iekrājušos naudu – kā es mēdzu darīt pirms savas finanšu veselības konsultācijas.
9. Sakārto māju un pārdod nepieciešamo
Viena no izaicinājuma dalībniecēm, Asja, iedvesmoja mani sakārtot māju, izvērtējot, kas man tiešām nepieciešams. Tas palīdz izvērtēt, ko citreiz vairs nepirkt, kas jau ir mājās, un kur vēl var ietaupīt. Papildus tam – Tu vari pat pārdot to, ko vairs nelieto. Tas ne tikai palīdzēs tikt vaļā no liekā, bet arī sakrāt papildus līdzekļus sapnim.
10. Turpini tērēt, ja tas Tev nes prieku
Dzīvei ir jābūt baudāmai, un tas nozīmē, ka dažreiz ir vērts arī tērēt. Tomēr ir svarīgi saprast, kur Tu patiešām vēlies tērēt savu naudu – kas Tev pietrūka pēc mēnesi garās krāšanas, un no kā atsakoties tava dzīve īpaši daudz nemainījās. Tāda apzināta pieeja palīdzēs Tev izbaudīt dzīvi, nezaudējot mērķi sakrāt.
Sekojot šiem padomiem, Tu ne tikai uzlabosi savu finansiālo veselību, bet arī spēsi tuvoties savam sapnim ar pārliecību un mērķtiecību. Pamēģini! Lai veicas!
Izaicinājums ir tapis sadarbībā ar Swedbank un iekļauj apmaksātu saturu.
Komentāri