fbpx

Nekad nav tik viegli bijis būt menopauzē, kā šobrīd, 21. gadsimtā! 

Sertificēta ginekoloģe, dzemdību speciāliste AS “Veselības centru apvienības” (VCA) Ginekoloģijas dienesta vadītāja Karlīna Elksne.

Manai mammai ir 57 gadi un šobrīd viņai ir menopauze. Šo brīdi savas dzīves laikā piedzīvo katra sieviete, un arī es vēlos būt tam gatava un darīt visu iespējamo, lai šo pārmaiņu laiku piedzīvotu pēc iespējas viegli. Skatoties uz savu mammu, varu teikt – menopauze var būt skaista!

Kas ir perimenopauze, menopauze, kā tai sagatavoties, kā tā izpaužas un ko darīt, lai sev palīdzētu? Konsultējos ar Veselības centru apvienības (VCA) ginekoloģi-dzemdību speciālisti Karlīnu Elksni

Kas ir menopauze un perimenopauze?

Lai arī menopauze vairumā sieviešu sākas 49-51 gadu vecumā, norma menopauzes iestāšanās vecumam ir no 40-60 gadiem. Jā, arī 40 gados menopauze nav priekšlaicīga. 

Termins, par ko runā mazāk, ir perimenopauze. Tas ir pārejas laiks, kad menstruācijas vēl ir, apmēram 2-3 reizes gadā, izstieptas, garas un neregulāras. Šis periods var būt pat 10 gadus pirms menopauzes, tāpēc nelielam procentam sieviešu perimenopauze var iestāties jau ap 30 gadu vecumu, kad var sākt sajust pirmos simptomus un pazīmes.

Analīzes menopauzes noteikšanai

Menopauze vispārīgi ir estrogēna trūkums organismā, tāpēc, lai konstatētu, cik tuvu ir menopauze, var noteikt FSH un LH hormonu līmeni, kas pieder pie dzimumhormonus regulējošiem hormoniem, ko izdala smadzenes, lai dotu signālus olnīcām strādāt. 

Piemērs: Kad vēlamies palūgt bērnam kaut ko izdarīt un viņš neklausās, Tu, iespējams, paaugstini balss skaļumu. Jo vairāk bērns neklausa, jo skaļāk pacel balsi. Līdzīgi ir ar smadzenēm un olnīcām. Jo olnīcas vairāk neklausa, jo smadzenes vairāk dod signālus strādāt, tāpēc estrogēns kritīsies, un FSH un LH hormons augs.

Vai no menopauzes ir jābaidās? Ko tas nozīmē sievietei?

Kā atzīst ginekoloģe Karlīna Elksne: “Nekad nav tik viegli bijis menopauzē, kā šobrīd 21. gadsimtā. Pat ja tiešām sievietei menopauze norit smagi, mūsdienās ir daudz veidu, kā to atvieglot un uzlabot. Ne vienmēr ir jāveic visa organisma hormonu aizvietošanas terapija, šobrīd ir daudzi lokāli līdzekļi, kas labi strādā. Bet ne visām sievietēm tos vajag. Ne visām sievietēm šis pārejas periods ir tik grūts. Tas ir ļoti individuāli.”

Ko sieviete izjūt menopauzes laikā?

Menopauzes simptomi un pazīmes atšķiras katrai sievietei, bet izplatītākās ir:

  • Karstuma vilņi;
  • Svīšana;
  • Miega traucējumi;
  • Psihoemocionāla rakstura traucējumi;
  • Atmiņas traucējumi;
  • Enerģijas līmeņa pazemināšanās;
  • Ādas problēmas, izsitumi;
  • Svara pieaugums u.c.

Simptomi var būt gan psihoemocionāli, gan fiziski, sākot no aizkaitinātības līdz pat ļoti fiziskām izmaiņām – sirdsklauves, nogurums, enerģijas līmeņa pazemināšanās. Labā ziņa – Karlīnai nav bijusi neviena paciente, kurai ir viss šis sūdzību spektrs.

Šos simptomus var izskaidrot kā fizioloģiskas dabas kompensācijas mehānismu. Estrogēnus ražo ne tikai olnīcas, bet arī taukšūnas. Ja organismā kaut kas samazinās, tad kaut kas cits sāk aktivizēties vairāk. Ja olšūnu rezerves krītas, tad svars var pieaugt. Kā atzīst ginekoloģe, pieņemties svarā par 5 kg menopauzes laikā ir pavisam normāli.

Menopauze ietekmē ne tikai dzīves kvalitāti, bet atstāj iespaidu uz veselību kopumā

Ar menopauzes stāvokli dažkārt ir saistītas arī neiroloģiskas, kaulu sistēmas, kardiovaskulāras saslimšanas. Menopauze ir riska faktors arī demencei, osteoporozei u.c. Ginekologam var rasties aizdomas, ka menopauzes laikā svīšana un svara pieaugums ir saistīti arī ar insulīna rezistenci vai vairogdziedzera saslimšanām. 

Nereti var būt nepieciešama sadarbība arī ar psihiatru, jo sievietes menopauzē ir pakļautas augstam depresijas riskam. Depresija ir neatkarīgs menopauzes simptoms. Mazinot menopauzes simptomus ar hormonu terapiju, iespējams, var mazināties arī depresijas simptomi. 

Ir novērojamas arī fiziskas pārmaiņas – dzimumorgānu noslīdējumi, urīna nesaturēšanas sūdzības, dzimumdzīves pasliktināšanās. Tas saistīts ar to, ka šajā periodā strauji mazinās saistaudu kolagēna saturs audos, un izmaiņas ir redzamas ne tikai sejā, bet arī tur lejā. 

Šeit var palīdzēt speciāli iegurņa vingrinājumi, kur ieteicams vismaz 1x apmeklēt fizioterapeitu, lai pārbaudītu, cik muskuļi ir spēcīgi, un varētu kopā ar fizioterapeitu apgūt iegurņa muskulatūras treniņu tehniku. Karlīna iesaka – katru dienu vingrināt starpenes muskulatūru un darīt to pareizi!

Cik ilgi notiek menopauze?

Menopauze var sākties jau perimenopauzes periodā, un var ilgt gadiem, bet var būt arī tikai neilgu brīdi, sākoties menopauzei, kad pazūd menstruācijas. Cik ilgi? Tas ir individuāli. Ir sievietes, kurai menopauze norit pāris gadus, ir sievietes, kurai pat 10 gadus. Pat vislabākie ginekologi nevar to noteikt un iepriekš paredzēt, jo hormonu līmeņi nekorelē ar to, kā sieviete izjūt sūdzības, šobrīd tādu tehnoloģiju nav.

Vai menopauzes norise var būt ģenētiski saistīta? 

Karlīna Elksne: “Jā, pilnīgi noteikti, var iedzimt, piemēram, menopauzes vecums, bet jāatceras, ka sievietei ir ne tikai savas ģimenes sieviešu gēni, bet iedzimst gēni arī no tēva puses ģimenes sievietēm. Ir vērts uzzināt ne tikai savas mammas, bet arī abu vecmāmiņu pieredzi, cik gados sākās menopauze, kā tā noritēja utt. Ja vairākām ģimenes sievietēm menopauze ir sākusies jau pirms 50 gadu vecuma, tad ir iespēja tam jau iepriekš morāli noskaņoties. Protams, ir jāņem vērā arī dzīvesveids. Vairumos gadījumu, jo veselīgāks un fiziski aktīvāks un antioksidantiem bagātāks dzīvesveids, jo simptomi var būt vieglāki.”

Priekšlaicīga menopauze

Katrai sievietei, jau piedzimstot, ir konkrēts olšūnu skaits, kas dzīves laikā “tērējas”. To ietekmē ģenētiskie un dabiskie faktori, kā arī dzīvesveids. Piemēram, sievietēm, kas dzīvo siltākā klimatā, smēķē, menopauze var iesākties agrāk.

“Mūsdienās arvien biežāk ir novērojama priekšlaicīga menopauze. Ja menopauze iesākas prims 40 gadu vecuma, tā nav norma. Dažkārt tas var būt medicīnisku saslimšanu gadījumā, kad tiek ārstēta šī saslimšana. Piemēram, pēc onkoloģiskas saslimšanas ķīmijterapijas, var būt priekšlaicīga menopauze. Tā var skart sievietes pat pirms 30 gadu vecuma. Es iesaku nebaidīties vērsties pēc palīdzības, kad sievieti ap 30 gadiem piemeklē visas tās pašas sūdzības, kas raksturīgas menopauzes laikā. Svarīgi ir atrast savu speciālistu, kurš ir gatavs ar jums runāt.” stāsta ginekoloģe.

Kā palīdzēt sev menopauzes laikā

Kā norāda Karlīna: “Ne visām sievietēm der un vajadzētu lietot hormonu aizvietojošo terapiju, kas ir viena no izplatītākajām metodēm menopauzes simptomu novēršanai. Piemērs – manā praksē ir divas sievietes, vienai ir milzīgi karstuma viļņi jau gadu, bet viņas nostāja ir nelietot hormonu aizvietošanas terapiju, jo uzskata, ka tā ir slikta. Bet, kad ārsts paskaidro, ka arī insulīns ir hormons un ir izglābis miljoniem cilvēku no diabēta, tomēr apsver šo ārstniecības metodi. 

Otrai pacientei ir tikko iesākusies menopauze, un viņa jau skaidri zin, ka grib hormonu aizvietojošo terapiju, jo tā ir laba ādai utt.

Es uzskatu, ka nevajag slīgt galējībās, nevajag būt tik noraidošām. Hormoni nav slikti, vēl jo vairāk mūsdienās. Bet tā ir saruna ar savu ginekologu, jo ne visām sievietēm der viena un tā pati ārstēšana. 

Piemēram, kādai sievietei virs 50 gadu vecuma, kurai ir izteikti perimenopauzes simptomi, asiņošana, atmiņas traucējumi, ieteicu hormonālo kontracepciju, kas ir labs pārejas perioda nodrošinātājs. Pagāja apmēram mēnesis, un viņas dzīves kvalitāte ievērojami uzabojās.”

Alternatīvas metodes menopauzes simptomu mazināšanai

Ir dažādas alternatīvas – dabiskie augu valsts preperāti jeb fitoestrogēni. Dažādas estrogēniem līdzīgas substances, kas ir izdalītas no augiem, populārākā no tām ir soja. Lai šīs metodes iedarbotos, jālieto vismaz 2 mēnešus un nav garantijas, ka palīdzēs. 

Vēl ļoti populāra un iedarbīga metode ir vaginālā lāzera procedūra. Tā ir brīnišķīga iespēja mazināt maksts sausumu, noslīdējumu, uzlabojot dzimumdzīvi un libido. Šī lāzerprpocedūra, protams nenovērš menopauzi, bet ievērojami var uzabot dzīves kvalitāti un labsajūtu menopauzes laikā.

Nākamā alternatīva ir joga, bet, lai panāktu kādu rezultātu, tas ir jādara regulāri, bet noteikti vērts pievērsties un atrast sev labāko metodi. 

Vai un kā apģērbs var palīdzēt menopauzes laikā?

21. gadsimts cilvēkus ir padarījis mērķtiecīgākus attiecībā uz savu labsajūtu un dzīves kvalitātes uzlabošanu. Un tieši pēdējo piecu gadu laikā tiek meklēti arvien jauni veidi, kā uzlabot sieviešu dzīves kvalitāti šajā menopauzes periodā. Jau blakus augstu popularitāti ieguvušajai menstruāciju apakšveļai, praktiskajiem zīdīšanas krūšturiem un absorbējošai apakšveļai māmiņām, tagad zīmols “Lindex” ir laidis klajā arī inovatīvu menopauzes apģērba līniju. 

Man ir liels prieks, ka manai mammai sadarbībā ar “Lindex” ir iespēja šo apģērbu izmēģināt.  Lindex sieviešu tehnoloģiju zīmols “Female Engineering” ir laidis klajā inovatīvu produktu kategoriju, kas ir īpaši pielāgota sievietēm menopauzes laikā. Vēl nebijuši apģērbi ar patentēto Anti-Flush™ tehnoloģiju palīdz atvieglot tādus simptomus kā karstuma viļņi un svīšana nakts laikā, ko sievietes piedzīvo menopauzes laikā.

Mana mamma jau ilgu laiku sūdzējās par karstuma viļņiem, pastiprinātu svīšanu, un bieži vien izjuta diskomfortu, bet tagad priecājas, cik Lindex krekliņā ir brīvi, elpojoši un ērti.

Menopauzes apģērba darbības princips 

Balstoties uz plašiem pētījumiem un patentētu tehnoloģiju, kā arī unikālu materiālu, šo apģērbu īpašā funkcija ir palīdzēt konkrētajā dzīves posmā – no mitruma uzsūkšanas līdz siltuma sniegšanai auksto drebuļu posmā.

Lindex menopauze
Foto: Laura Apine

Kad ķermenis izstaro karstumu, īpašais audums to absorbē un saglabā siltumu, novirzot mitrumu un atdzesējot ādu. Pēc karstuma viļniem parasti seko auksti drebuļi, un šajā brīdī materiāls atdod ādai siltumu, regulējot ķermeņa temperatūru un nodrošinot svaigu sajūtu visu dienu un nakti. 

Kolekcijā ir iekļauti T-krekli, naktskrekli un bokseršorti. Apģērba dizaini ir veidoti bezvīļu tehnoloģijā, lai sniegtu izcilu komfortu. Apģērbs pieejams izmēros no XS-3XL. Ielūkojies vietnē lindex.com un femaleengineering-official.com

Menopauze var būt skaista

Es no sirds priecājos, ka dzīvoju šajā gadsimtā, kad tehnoloģijas strauji attīstās tieši cilvēku dzīves kvalitātes uzlabošanas un labsajūtas vairošanas virzienā. Un manī ir miers – katrā pārmaiņu periodā man būs atbalsta komanda, lai es justos pēc iespējas komfortabli gan no medicīnas, gan apģērba aspekta. 

Raksts tapis sadarbībā ar Lindex #reklāma

Komentāri

@kristine_beitika

Vai jūs uzkopjat māju kopā ar bērniem? Skaidrs, ka līdz ar bērniem, mājas darbi ir kļuvuši daudz vairāk. Veļas mašīna griežas non-stop, grīdas, galds pie kura ieturam maltīti, bērnu krēsliņi jāuzkopj katru mīļu brīdi. Tāpēc TĪRĪBAS DIENAS @maxima.lv ir tieši mums, iecienīto tīrīšanas līdzekļu plaukti jāpapildina nemitīgi. Prieks TĪRĪT IZDEVĪGI!

Vai Tu uzkop māju vienatnē, vai dari to kopā ar bērniem? Kā jums ar to veicas?

Apmaksāts saturs, iekļauj reklāmu.
...

169 7

Reizēm dārgākās lietas ir bezmaksas. Kā draudzība ar mīļu cilvēku, kur sarunas Tevi spēcina un sašūpo dvēseli. Kā svaigs gaiss, kustība, mežs, aukstuma pelde, pašu lasītu zāļu tēja ar medu, kā ģimene, kura sagaida kripatiņu atpūtušos un enerģiju atguvušu sievu, mammu. Baigi tomēr tas ir mūsos pašos. Celties, saņemties, iziet, atļaut sev, ka varu tagad divas stundas aizbraukt uz mežu un viss cits pagaidīs. Ka tas, ko tas man iedos būs daudz vērtīgāks par sevis atlikšanu un pienākumu sarakstu. Jo dienas beigās. Vai Tu jūties labi ar sevi? Vai Tev patika šī diena? Kas šodien bija pacilājošākais Tev? Ne bērniem, ne ģimenei, ne darbam. Bet Tev. Tavai iekšiņai. 🤍 ...

353 22

Izmanto atlaižu kodu “Kristine10” pērkot @liveolatvija @sagituslv internetveikalā un piedalies pakomātu spēlē⬇️

Nav pierasts par to runāt skaļi, bet..🤫lūdzu, neatliec rūpes par sevi! ✨💖Tavs ķermenis sūta signālus, un ir svarīgi tos nepalaist garām.

Intīmās mikrofloras līdzsvaru var izjaukt vairāki faktori:🔄
👉🏽paaugstināts stress;
👉🏽imunitātes kritums;
👉🏽antibiotiku lietošana;
👉🏽hormonālās svārstības, piemēram, grūtniecība vai menopauze;
👉🏽izmaiņas uzturā;
👉🏽neatbilstoša intīmā higiēna;
👉🏽un pat ceļošana un vides maiņa.

Ja izjūti diskomfortu, pareiza higiēna, sabalansēts uzturs un rūpes par savu labsajūtu palīdzēs atjaunot harmoniju! 🌿💆‍♀️

💗 Pakomātu spēle! Kopā ar @liveolatvija tuvāko 5 dienu laikā katru dienu atklāsim pakomāta durvju kodus, kur būs paslēpusies dāvaniņa kādai no jums! 🥰

🔍 Vai tev ir jautājumi par intīmo mikrobiomu? Ieraksti komentārā vai uzzini vairāk par intīmo mikrobiomu un LIVEO intime liveo.lv💬✨

UZTURA BAGĀTINĀTĀJS. UZTURA BAGĀTINĀTĀJS NEAIZSTĀJ PILNVĒRTĪGU UN SABALANSĒTU UZTURU.
Ieraksts iekļauj @liveolatvija reklāmu.

#IntīmāVeselība #rūpesparsevi #SievietesLabsajūta #LIVEO #LiveoIntime #sievietesievietei
...

98 0

Trīs lietas, kuras es novērtēju jaunajās HUGGIES Little Movers autiņbiksītēs:

✅ Tās ir kļuvušas vēl plānākas, līdz ar to, meitiņai ir brīvāk, vieglāk un ērtāk kustēties
✅ Tā kā Katrīna šobrīd ēd pamatīgas maltītes un bagātīgi, īpaši novērtēju elastīgo, plato jostas daļu, kas maigi pielāgojas vēdera daļai
✅ Esam posmā, kad meitiņa noguļ gandrīz visu nakti bez pamošanās, tāpēc novērtēju, ka šīm autiņbiksītēm varu uzticēties drošam naktsmieram.

Noteikti izmēģiniet, meklējiet sarkano iepakojumu.

Kādā posmā šobrīd esat ar mazulīti? Vai autiņbiksīšu maiņā jābūt radošiem un ātriem? 😁❤️

Ieraksts iekļauj reklāmu.

Reklāma @huggies.latvija #ad
#funwithuggies #huggieslatvija #HuggiesLittleMoversPants #Disney
...

125 4

Kādas ir Tavas attiecības ar skriešanu? Vai praktizē? Vai varbūt gribētu uzsākt? @sieviesuskrejiens ir lielisks mērķis, kuram gatavoties un nosvinēt to 7. jūnijā, ka šodien šo izlēmi! Ko saki?

Piedalīties sieviešu skrējienā man nozīmē nosvinēt savus panākumus, gūt dzīvotprieku, sasmelties citu sieviešu enerģiju un apzināties, ka esam neapturamas, ja vien dodamies virzienā, kas saskan ar mums. ❤️ Kurā virzienā doties? Būšana svaigā gaisā ejot, skrienot vai jeb kā citādi fiziski aktīvi kustoties man vienmēr ir atnesis īstās atbildes.

Vai piedalīsies skriešanas svētkos? Ietago draudzeni, ar kuru kopā vēlētos šo piedzīvot!

💗Sieviešu skrējiens norisināsies divās distancēs 5km un 10km, 7. jūnijā, Lucavsalā, Rīgā.

#Sieviešuskrējiens #neapturama
Pasākuma vēstneses reklāma
...

259 18
  • Piesakies jaunumiem

    Jaunākais no bloga