fbpx

Mans ķermenis gaidību laikā

Ar nelielu pauzi gaidu otro mazuli. Maniem bērniem būs divu gadu starpība. Šobrīd esmu otrās grūtniecības sestajā mēnesī un lai gan ikdienā cenšos būt aktīva, daudz kustēties, gan arī apmeklēt treniņus, jūtu, kā mans ķermenis sagurst. Nogurums iestājas ātrāk, parādās sāpes sēžas muskulī un plecos. Jūtu stīvumu. Ticu, ka varu ko lietas labā darīt, tāpēc vērsos pie zinoša speciālista – fizioterapeita, lai saņemtu vērtīgus padomus.

Tuvojoties trešajam trimestrim, pēc garām pastaigām sajutu velkošas sāpes augšstilbos un iegurnī. Ko iesākt?

Garas pastaigas svaigā gaisā ir mans prieks un iedvesma, bet ik dienas, mērojot vismaz 10 000 soļu dienā, sāku izjust velkošas sāpes muguras lejas daļā un augšstibos. Devos noskaidrot iemeslus un risinājumu pie fizioterapeites.

Veselības centru apvienība (VCA) ir viena no lielākajām privātās veselības aprūpes poliklīniku apvienībām Latvijā. Medicīnas pakalpojumus sniedz augsti kvalificēti speciālisti un nodrošina kvalitatīvu un pieejamu veselības aprūpi ģimenei draudzīgā iestādē. Un poliklīniku izvietojums Rīgā ir ērts un pārdomāts, tieši tāpēc es izvēlējos doties uz sev ērtāko VCA poliklīniku “Aura” Nīcgales ielā, Rīgā. 

Veselības centru apvienība (VCA) ir viens no lielākajiem privātās veselības aprūpes uzņēmumiem Latvijā. VCA poliklīnika piedāvā medicīnas pakalpojumus Rīgā un lielākajās reģionu pilsētās

Prieks, ka atradu īstenu savas jomas speciālisti un entuziasti – VCA Aura fizioterapeiti Gerdu, kura strādā tieši ar grūtniecēm. Viņa man palīdzēja izprast pareizākos vingrojumus un visas ar grūtniecību saistītās ķermeņa izmaiņas.

Kāpēc apmeklēt fizioterapeitu? Kam un kādos gadījumos tas ir nepieciešams?

Fizioterapeitu vajadzētu apmeklēt, uzsākot vingrošanu, ja grūtniece iepriekš nav aktīvi nodarbojusies ar sportu. Pirms vingrošanas uzsākšanas būtu nepieciešams pakonsultēties ar fizioterapeitu, lai noskaidrotu, ko vajadzētu un ko nevajadzētu darīt. Jo kā mēs zinām, fizioterapija neapstājas kabinetā, arī mājās ir jāstrādā.

Abās grūtniecībās mana lielākā aizrautība ir garās pastaigas un spēka treniņi. Tieši ar stiepšanos sanāk paslinkot… Foto autore @Liganakts

Vai vispār vajag fizioterapeita iesaisti?

Jā, tas ir jādara, jo grūtniecības laiks ķermenim ir izaicinošs periods. Vingrošana palīdz atvieglot gan laiku, kad iznēsājam bērniņu, gan trešo trimestri, kad ķermenim paliek arvien grūtāk, kā arī dzemdību periodu un svarīgo pecdzemdību periodu. Vingrošana atvieglo visus šos periodus, palīdz ķermenim iznēsāt bērniņu. Un pašu dzemdību laikā vajag lielu spēku un izturību, lai spētu piedzemdēt. 

Kad uzsākt vingrošanu grūtiecības laikā?

Ja māmiņa pirms tam bijusi fiziski aktīva un nodarbojusies ar vingrošanu, to var darīt ar pirmo trimestri, bet ar mazāku intensitāti, ļaujot ķermenim pierast pie slodzes lēnāk, ar pauzēm, dažādojot vingrinājumus. Aktīvāk var sākt vingrot otrajā trimestrī, bet trešajā trimestrī atkal palēnināt tempu un samazināt slodzi. 

Katru dienu dodos aktīvā pastaigā, apmeklēju treniņus. Ko vēl varētu darīt? 

Fizioterapeite iesaka dažādot fiziskās aktivitātes. Staigāšana ir ļoti laba, pirmkārt, jo tas ir labs kardiotreniņš, otrkārt – nostiprinās muguras daļa, iegurnis un kājas, fiziski kļūstam spēcīgākas, un enerģija dienas laikā ir lielāka. Pasaules Veselības organizācija (PVO) ir noteikusi pieaugušiem cilvēkiem vismaz 130-150 minūtes nedēļā būt aktīviem, kas attiecas arī uz grūtniecēm. 

Kas ir pulsa kontrole?

Veicot fiziskas aktivitātes, ir jāseko līdzi savai sirdsdarbībai. To var darīt, izmantojot pulsometru vai viedpulksteni. Ja pulsometra nav, varam atrast kakla artēriju vai turēt vidējos pirkstus pie apakšdelma, rādītājpirksta pusē. Uzspiežot un sajūtot pulsu, jākaita 15 sekundes, pulsa sitienu skaitu sareizinot ar 4. Gaidību laikā ieteicamais pulss vingrojumu laikā ir līdz 140 sitieniem minūtē. Ja sasniedzam šādu rādītāju, tad nevajadzētu to turēt ilgāk par 20 minūtēm.

Vai jāņem kaut kas vērā, uzsākot aktīvu staigāšanu?

Svarīgi ir ērti apavi, kas nerada noberzumus nepalielina tūsku un nespiež. Protams, pirms garām pastaigām ir arī jāiesildās – lēnām jāiekustina ķermenis, beigās pastiepjoties, bet ievērojot, lai nav pārstiepšanās.

Neaizrauties ar stiepšanos!

No Gerdas uzzināju interesantu faktu: “Lai sievietes ķermenis sagatavotos dzemdībām, organisms izstrādā hormonus, kas mīkstina skrimšļaudus, saites un visas stabilizējošās struktūras. Pirms vingrošanas vai pastaigām, iesaku nestiepties ilgstoši, lai nepārstieptu struktūras un neradītu nestabilitātes locītavās. Pareizi stiepties ir lēni un uz izelpu. Atceries, ka ieelpa ir caur degunu, izelpa – caur muti. Un ieklausies savās sajūtās – ja stipri sāp, nevajag ilgstoši turēt konkrēto pozu. 10 sekundes paturam pozīciju un atbrīvojam.”

Vai ir nozīme arī tam, kā mēs guļam?

Fizioterapeite norāda: “Protams, jo konkrētā pozā guļam ilgstoši. Un ja guļam ilgstoši neērtā pozā, tas var izraisīt sāpes, kam ir nozīme. Gulēšanas pozu var mainīt. Piemēram, grūtniecības laikā aktuāli ir pakaviņi, jo uz tā var atbalstīt kāju un nelauž muguru.”

Ko darīt, ja pēc garākām pastaigām ir velkoša sajūta muskuļos?

Pēc ilgstošas staigāšanas var saspringt, piemēram, bumbierveida muskulis augšstilbos, uz kura uzspiežot un sperot soli, izstarojas sāpes. Bet ar to nav jāsadzīvo! Var mēģināt muskuli pastiept, teipot, var imantot mobilitātes vingrojumus, masāžu un pašmasāžu. 

Kā izskatās pašmasāža?

Lai veiktu pašmasāžu, var izmantot speciālu bumbiņu, sāpīgajā vietā ar to vienkārši pamasējot. Speciālas masāžas bumbiņas var iegādāties ortopēdiskajos veikalos vai internetveikalos. Vislabāk to darīt guļus pozīcijā, jo tad muskulis ir atslābis pilnībā, turpretī, stāvot kājās, tas darbojas kā stabilizētājs.

Kas ir muskuļa stabilizēšana?

Viekāršiem vārdiem runājot, tā ir vingrošana, kad ar pareiziem vingrojumiem nostiprinām vajadzīgās un aktuālās muskuļu grupas grūtniecības laikā, kas ir rumpja muskulatūras grupa, iegurņa muskulatūras grupa un kājas. Un ir svarīgi sākotnēji konsultēties ar fizioterapeitu, izejot cauri vingrojumiem, lai tos pareizi varētu atkārtot mājās.

Vai ir kādi “sarkanie karogi”, kad grūtniecei nevajadzētu daudz staigāt?

Parasti to norāda ginekologs, ja ir dzemdes noslīdēšana vai nepareiza mazuļa guļa. Noteikti konsultējies ar ginekologu, uzsākot treniņus un papildus slodzi ķermenim.

Ko fizioterapeite novēl jaunajām māmiņām gaidību laikā?

Neaizmirst par sevi, jo mēs esam skaistas un stipras, un lai mēs būtu stipras, mēs nedrīkstam aizmirst, ka mums jābūt fiziski aktīvām. Jārūpējas par sevi, jāvingro un jāsagaida brīnišķīgais brīdis veselīgām un spēcīgām!

Paldies VCA poliklīnikas Aura fiioterapeitei Gerdai par vingrinājumu ierādīšanu un padziļinātu to nozīmes izskaidrošanu. Jau izpildot dažus vingrinājumus, velkošā sajūta vairs nav tik izteikta, un es ar prieku un vieglu soli dodos baudīt ziedošo skaistumu visapkārt!

Piesaki savu fizioterapeita vai cita speciālista vizīti https://www.vca.lv/visi-pakalpojumi-vca/bernu-un-grutniecu-veseliba/grutniecu-veseliba.html?utm_source=banner&utm_medium=cpc&utm_campaign=bernu-un-grutniecu-veseliba&utm_content=bernu-un-grutniecu-veseliba

Lai skaistas, mierpilnas un vieglas gaidības! Parūpējies par sevi! Foto @Liganakts

Raksts tapis sadarbībā ar VCA. Tajā ir iekļauta reklāma.

Komentāri

@kristine_beit

Ieguldītais darbs treniņos atmaksājas - personīgais rekords skrienot 10 km!!!! 🎉❤️ Lieliska pieredze izvēdināt galvu, atpūsties un baudīt dzīvi. Paldies @monta_priede , ka uzmotivēji un pieskatīji šo piedzīvot! 😍

#Tallinn #swedbankitallinnamaraton #tallinnmarathon #visittallinn
...

613 29

Sākotnēji mūsu budžets īpašuma iegādei bija 4 reizes mazāks!💰

Sākām pētīt @swedbanklatvia piedāvātās iespējas un plāni mainījās. Gribējām iegādāties zemi dārziņu rajonā, un tad uz šīs zemes pamazām īstenot ieceri par vasarnīcu. Taču tad pamanījām īpašumu, uz kura jau tas viss bija - zeme, vasaras māja, laukumiņš bērniem, un sapratām - tas ir tas, ko meklējam!🏡😍

Bet šis īpašums bija 4 reizes dārgāks, nekā plānotais budžets.🙈Un pietiekamu iekrājumu mums nebija. Lūkojāmies hipotekārā kredīta virzienā, bet pēc rūpīgas izpētes sapratām, ka diemžēl, šo kredīta formu nevaram izvēlēties. Izrādās, ka bankas nevar izsniegt hipotekāro kredītu mūsu vēlamās vasarnīcas iegādei, jo to nevarēja reģistrēt kā ķīlu.🏦

Labi, ka bijām pieteikušies uz Swedbank konsultāciju par mūsu iespējām un noskaidrojām, ka šādos gadījumos risinājums ir “Mazā mājokļa kredīts”, kas paredz atbalstu līdz pat 20 000 €, un to var izmantot arī zemes iegādei.

✅ Bez pirmās iemaksas;

✅ Bez īpašuma ieķīlāšanas;

✅ Fiksēta % likme visa līguma termiņa laikā (nav jāuztraucas par mainīgo Euribor likmi, kas ir hipotekārā kredīta gadījumā);

✅ Pieteikumu var aizpildīt attālināti dažās minūtēs. Mēs atbildīgi uz šo gājām, izsvērām visus plusus un mīnusus, un priecājamies, ka nonācām tieši Swedbank finanšu mentoru zinošajās “rokās”, jo esam saņēmuši tik lielu izglītojošu un noderīgu portfeli, ka varam padalīties pieredzē arī tālāk.🙏🏽

Ja Tev ir šaubas vai jautājumi par labāko aizdevuma risinājumu Tavam sapņu īpašumam, nekautrējies pieteikties uz konsultāciju! Tu noteikti paliksi zinošāks un pārliecinātāks par savām iespējām.

Ceļā uz māju: ABC

#dzīvevasarnīcā #swedbanklatvia Apmaksāts saturs
...

425 17

Vēl viena jauka vieta, kur doties ar pašiem mazākajiem! 😍 @tutaunsaldejums 🍦

#Tutaslietas #tuta #kurdotiesarbērniem #visitriga #tutaslapsa #saldējums #bērniem
...

894 13
  • Piesakies jaunumiem

    Jaunākais no bloga